W tym poradniku postaramy się przedstawić jak dopasować soczewki gogli do panujących na stoku warunków, a te bardzo lubią się zmieniać. Aby zwiększyć widoczność i bezpieczeństwo gogle posiadają szybki w różnych kolorach, które charakteryzują się różną przepuszczalnością (transmisją) światła. Podzielone są one na kategorie by łatwiej było je odróżnić. Poniżej przedstawiamy opis oraz barwy soczewek z każdej z 5 kategorii:

Kategoria soczewek S0 – transmisja światła 80-100%
Gogle soczewkami kategorii S0 przepuszczają 80-100% światła. Najlepiej sprawdzą się podczas jazdy nocą. Posiadaj białe, przezroczyste szybki.

Kategoria soczewek S1  – transmisja światła 43-80%
Soczewki kategorii S1 przystosowane są na pochmurne dni, warunki słabej widoczności.  Przepuszczają 43-80% światła. Gogle z soczewką S1 mają najczęściej złoty bądź bursztynowy kolor szybki.

Kategoria soczewek S2transmisja światła 18-43%
Gogle z żółtymi bądź pomarańczowymi szybkami przepuszczają 18-43% światła. Często określane jako najbardziej uniwersalne spośród wszystkich kategorii. Najlepiej sprawdzą się przy delikatnym zachmurzeniu lub słabym słońcu.

Kategoria soczewek S3transmisja światła 3-18%
Gogle z brązowymi, szarymi bądź niebieskimi szybkami kategorii S3 przepuszczają 3-18% światła. Takie soczewki należy stosować w słoneczne, bezchmurne dni. Przepuszczają niewiele promieni świetlnych przez, dzięki czemu nie musimy mrużyć oczu nawet podczas patrzenia w słońce.

Kategoria soczewek S4transmisja światła poniżej 3%
Gogle z czarnymi szybkami przepuszczają poniżej 3% światła. Te gogle przystosowane są do warunków panujących na wysokich lodowcach w słoneczne dni. Światło odbija się tam wyjątkowo mocno od śniegu i lodu dlatego chroniąc nasze oczy przepuszczają one znikome jego ilości.

Jak widać warunki pogodowe mają znaczny wpływ na to, jakie gogle powinniśmy zabrać na stok. Mając na uwadze zmieniającą się pogodę częstym, choć kosztownym rozwiązaniem jest kupno co najmniej dwóch par. Innym rozwiązaniem jest kupno gogli z wymiennymi szybkami. Wymiana jest szybka i łatwa w wykonaniu. Spotkasz się również z lustrzaną powłoką na szybce. Ma ona za zadanie odbijać szkodliwe promieniowanie, przez co jeszcze lepiej chroni oczy.

W naszym sklepie internetowym w łatwością odnajdziesz gogle narciarskie z soczewkami dopasowanymi do potrzeb, skorzystaj z kryterium wyszukiwania "kategoria szkieł".

Czytaj także ...

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania