Rowery dla dzieci
Wybór odpowiedniego roweru dziecięcego jest niełatwy. Wśród wielu ofert ciężko zorientować się w tym, co powinien posiadać rower dla dziecka. Ciężko też zdecydować, kiedy dziecko powinno przesiąść się na rower z pedałami. Mimo że wielu producentów oferuje już rowerki dla dzieci od 3 lat, to do każdego malucha należy podejść indywidualnie. Wszystko zależy od umiejętności dziecka i jego warunków fizycznych. Dzieci, które świetnie opanowały jazdę na biegówce, znacznie szybciej też radzą sobie z rowerem dziecięcym i mogą zacząć z niego korzystać wcześniej niż rówieśnicy.
Rower dziecięcy Woom 3 AUTOMAGIC Red (16") czerwony (z automatyczną przerzutką)
Rower dziecięcy Woom 3 AUTOMAGIC Blue (16") niebieski (z automatyczną przerzutką)
Rower dziecięcy Woom 3 AUTOMAGIC Purple (16") fioletowy (z automatyczną przerzutką)
Rower dziecięcy MTB woom 4 OFF AIR z amortyzacją (20") Black
Rower dziecięcy MTB woom 5 OFF AIR z amortyzacją (24") Black
Rower dziecięcy MTB woom 6 OFF AIR z amortyzacją (26") Black
Rower dziecięcy Woom 5 NOW (24/20") Ice Blue/Carbon Black
Rower dziecięcy Woom 6 NOW (26/20") Moss Green/Formula Red
Rower dziecięcy Woom 6 NOW (26/20") Ice Blue/Carbon Black
Rower dziecięcy MTB woom 4 OFF AIR z amortyzacją (20") Terra Coppa
Rower dziecięcy MTB woom 5 OFF AIR z amortyzacją (24") Terra Coppa
Rower dziecięcy MTB woom 6 OFF AIR z amortyzacją (26") Terra Coppa
Rower górski Cannondale TRAIL 5 Women's XS / S (27.5") Gray/Lavender
Rower dla dziecka
Rowery
Wybór właściwego roweru dla dziecka jest bardzo trudny. Wśród wielu ofert kuszących niską ceną lub atrakcyjnymi dodatkami ciężko jest znaleźć rower dziecięcy, który nie tylko będzie ładnie wyglądał, ale przede wszystkim będzie właściwie spełniał swoje zadnie i dostarczy dziecku masy radości. Na co więc zwrócić uwagę?
Waga
Waga roweru dziecięcego jest niezwykle ważna i powinna być jak najniższa, a szczególnie jeżeli jest to pierwszy rower, na którym dziecko będzie dopiero zaczynało swoją przygodę w świecie rowerów. W ofercie „siecówek” często występują rowery, które kuszą różnorakimi dodatkami, ale często okazuje się, że takie rowery są bardzo ciężkie, a ich masa, bywa niemalże równa wadze dziecka. Nie trudno sobie wyobrazić, jak by to wyglądało w przypadku nas, dorosłych jak by nam kazano jeździć na rowerze, który waży tyle co my. W najlepszym przypadku było, by to szalenie niewygodne, a w najgorszym bardzo niebezpieczne. Często rodzice dziwią się czemu ich dzieci, mimo początkowych „nie mogę się doczekać...” i „kiedy dostanę rower” po kilku próbach jazdy, nie chcą później na niego wsiąść. Wszystkiemu winna jest waga, która utrudnia zachowanie równowagi, przez co dzieci najzwyczajniej boją się po raz kolejny wsiąść na rower.
Przerzutki
Przerzutki w rowerze dziecięcy powinny pojawiać się dopiero w wyższych rozmiarach. Całkiem często, można spotkać rowery, które zdaniem producenta nadają się już dla 4 latka, a jednym z głównych haseł reklamowych jest „Posiada przerzutki”. Jest to oczywiście bardzo zły pomysł, dzieci dopiero uczące się jeździć nie powinny mieć ani jednego biegu. Na drodze początkującego rowerzysty jest dość trudności, po co dodatkowo zaprzątać jego głowę czymś, co nawet nie będzie mu potrzebne. Podobnie bywa w rowerach dla starszych dzieci. Producenci oferują zarówno przerzutki z tyłu i z przodu, oczywiście to też jest całkowicie zbędne. Rozbudowany napęd owszem jest przydatny, ale rowerzystom z długim stażem, którzy jeżdżą w górskich terenach. Dzieciom i nastolatkom w zupełności wystarczy 7/8 przerzutek tylnych.
Hamulce
Odpowiednie hamulce są niezwykle ważne w rowerze dla dziecka, w końcu chodzi o bezpieczeństwo. Hamulce w rowerach dziecięcych muszą być niezawodne, dlatego warto przyjrzeć się ich producentowi oraz według jakiego systemu działają. Obecnie najbardziej zalecane do rowerów dziecięcych są hamulce v-brake lub kontra. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na dźwignie hamulca, nic dziecku nawet po najlepszych hamulcach jeżeli dźwignia będzie zbyt daleko lub trzeba będzie użyć za dużo siły by zahamować. W rowerach dziecięcych dźwignie hamulca powinny być odpowiednio pomniejszone, zależnie od wieku dziecka. Dobrze jest też, gdy istnieje możliwość wyregulowania odległości dźwigni od kierownicy.
Dodatki
W przypadku rowerów dziecięcych należy unikać jak to tylko możliwe zbyt dużej ilości dodatków. Oczywiście dzieciom najbardziej podobają się rowery, które mają bagażnik, pełno różnorakich wstążek i masę innych, zbędnych gadżetów. Takie dodatki nie tylko sprawiają, że rower waży więcej, ale, co gorsza, rozpraszają dziecko podczas jazdy, a to już może skończyć się bardzo źle. Jedyne co mały rowerzysta potrzebuje na początek to dzwonek i odblaski lub lampki. Cała reszta jest zbędna.