Dobór butów narciarskich dla dzieci jest kluczowy, niemal tak samo, jak nawet nie ważniejszy niż jak dobór nart. Od butów zależy komfort jazdy, utrzymanie temperatury stóp dziecka, oraz najważniejsze – kontrola nad nartą. Właśnie dlatego zachęcamy do przeczytania tego poradnika, aby nie popełnić żadnego błędu podczas zakupu i dobrać idealne buty dla swojego dziecka. Rozmiarówka butów narciarskich różni się od tej występującej w tradycyjnych butach, ponieważ wyrażana jest  długością wkładki.

Jak właściwie dobrać rozmiar buta narciarskiego dla dziecka

Zakup butów narciarskich w sklepie internetowym

Jeśli zakup buta będzie odbywał się przez internet, to istnieje domowy sposób na dobranie rozmiaru buta narciarskiego dla swojego dziecka – wystarczy ubrać skarpetę narciarską, w której dziecko będzie jeździć i postawić stopę na kartce papieru, następnie obrysować stopę i zmierzyć dokładnie od czubka palców do pięty i dodać 5 mm – oto gotowy rozmiar buta narciarskiego. W naszym sklepie internetowym bardzo łatwo odnajdziesz  odpowiedni rozmiar buta narciarskiego dzięki zakładce z filtrowaniem. O tym, który model buta wybrać przeczytasz w dalszej części artykułu.

Zakup butów w sklepie stacjonarnym

Jeśli natomiast zakup będzie odbywał się w naszym sklepie stacjonarnym, mierzenie odbywa się bardziej profesjonalnie, głównie ze względu na szeroką gamę produktów oraz specjalistów, którzy pomogą zmierzyć buty oraz odpowiedzą na każde pytanie. Na początku dziecko stawia stopę na specjalnej macie, mającej za zadanie określić przybliżony rozmiar stopy. Następnie gdy posiadamy już wiedzę na temat długości stopy, szukamy odpowiedniego buta i przystępujemy do mierzenia. Na samym początku wyciągamy wkładkę i na niej umieszczamy stopę, gdy dopasujemy piętę wkładki do pięty dziecka, powinniśmy otrzymać około 1 cm luzu w stosunku palców dziecka do końca wkładki. Gdy znajdziemy w ten sposób odpowiadający rozmiar, mierzymy nogę w bucie wewnętrznym – tzw linerze.

Również w tym momencie dziecko powinno mieć przestrzeń przed palcami. Na koniec mierzenie w bucie narciarskim – dziecko powinno mieć możliwość bezproblemowego ruszania palcami, i nie czuć ucisku na stopie. Gdy rozmiar jest dobrany, zapinamy klamry. Dziecko powinno wstać w butach i pochylić się – dopiero wtedy stopa układa się w bucie prawidłowo. Następnie zachęcamy do zostania dłuższej chwili w bucie i pochodzenia w nim, aby przekonać się czy po dłuższym czasie but nie zacznie uwierać. Należy pamiętać, aby mierzyć buty w skarpetach narciarskich, w których dziecko będzie jeździć.

Buty narciarskie nie mogą być luźne! But narciarskie musi być dopasowany do stopy i nie może być ani zbyt luźny ani zbyt ciasny. 

Istnieje przekonanie, iż w przypadku gdy noga będzie zbyt luźno w bucie lub but będzie zbyt duży to mocniej go zepnie klamrami. Jest to błędne przekonanie, które może prowadzić do niezbyt przyjemnych sytuacji. Zbyt mocno ściśnięta stopa w bucie po pewnym czasie da się dziecku we znaki, a do tego będzie marzła co jest koszmarem podczas jazdy na nartach. Ponadto zbyt luźny but przekłada się na gorsze panowanie nad nartą, co w każdym przypadku jest nieprzyjemne oraz niebezpieczne. Oczywiście do mierzenia butów należy ubrać skarpety w których będziemy jeździć. Podczas poszukiwania butów narciarskich dla dziecka, należy również zwracać uwagę na wysokość cholewki buta. Zbyt wysoka cholewka przy przyjęciu pozycji narciarskiej (lekko ugięte kolana), będzie uwierać w okolicy kolana, co będzie skutkować dyskomfortem – natomiast  przy zbyt niskiej cholewce w stosunku do długości narty ciężko jest kontrolować nartę, co może skończyć się urazem lub kontuzją.

Gdy już znajdziemy odpowiedni rozmiar, należy poszukać odpowiedniego modelu. Buty różnią się między sobą twardością, ilością klamer oraz designem.

Jednoklamrowe buty narciarskie dla najmłodszych dzieci

Dla najmłodszych dzieci przedstawiamy buty narciarskie jednoklamrowe, o bardzo niskim flexie oraz z dodatkowym ociepleniem w postaci kożuszka. Te buty zostały zaprojektowane z myślą o maluchach, aby początki z narciarską przygodą były przyjemne oraz komfortowe.

Buty narciarskie dla starszych dzieci i młodzieży

Dla dzieci w wieku około 6-10 lat doskonałym wyborem będą już buty o trzech i czterech klamrach. Cechują się wyższym flexem, więc pozwalają już na lepsze panowanie nad jazdą przy większych prędkościach. Klamry pozwalają na lepsze trzymanie nogi młodego narciarza.

Starsze dzieci i młodzież będą wymagali już większej twardości buta ze względu na wzrost oraz wagę – odpowiednimi butami będą buty z flexem między 50 a 65. Buty z tego przedziału posiadają już 4 klamry, dzięki czemu noga podczas jazdy będzie sztywno w bucie, a siła przenoszona z nóg na narty jeszcze bardziej precyzyjna. Pasek na rzep w górnej części cholewki zapewnia dodatkową stabilność.

Juniorskie buty zawodnicze

Juniorske buty dla zawodników charakteryzują się bardzo wysokim flexem. W ofercie posiadamy dziecięce buty zawodnicze o flexie 70 i 80. Charakteryzują się również wąskim wnętrzem. Wszystkie buty zawodnicze posiadają mikro-regulację, aby jeszcze lepiej dopasować but do nogi młodego zawodnika. 4 klamry z mikro-regulacją oraz rzep pozwalają na bardzo dobre utrzymanie nogi i tym samym pełną kontrolę nad nartą. Buty marki Head posiadają regulowany flex tzn, że można dostosować twardość buta do aktualnych potrzeb i warunków. Dzięki temu możliwe jest osiąganie jak najlepszych wyników.

Dopasowanie buta narciarskiego

Aby przekonać się czy rozmiar buta narciarskiego jest odpowiedni dla dziecka, należy założyć wybrany but, a następnie zapiąć klamry – kolejność zapinania klamer jest bardzo ważna, zapoznaj się z naszym wpisem na ten temat. Wyższe modele butów (głównie zawodnicze) posiadają dodatkowo mikro-regulację na klamrach, co pozwala na bardzo dokładne dopasowanie siły zapięcia buta, co przekłada się bezpośrednio na komfort jazdy oraz osiągi. Gdy but jest już zapięty, stopa powinna być dobrze osadzona w bucie ale nie może być uciskana, a pięta oraz śródstopie powinny być stabilne w środku i bez możliwości przesuwania się – w przeciwnym wypadku należy poszukać mniejszego rozmiaru. Może się również okazać, że po przymierzeniu mniejszego rozmiaru dziecko będzie czuć ucisk na palcach – oznacza to że dany model buta jest nieodpowiedni dla stopy dziecka i musimy poszukać innego.

Czytaj także ...

Comments (1)

    • Anna
    • 2021-01-09 15:45:29
    Świetny poradnik. Zamówiłem wg wskazówek i trafiłam z rozmiarem.

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania