Czy gogle narciarskie są potrzebne dzieciom?

Gogle narciarskie mają za zadanie chronić oczy dziecka. Mowa tu o wietrze, drobinach lodu, śniegu, szkodliwych promieniowaniu podczerwonym oraz promieniowaniu UV. Aby jak najlepiej zabezpieczyć wzrok dziecka gogle narciarskie należy dobrać z najwyższą starannością. Przy wyborze gogli dla dzieci należy jednak zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych czynników. Postaramy się Wam je pokazać i wyjaśnić.

Najistotniejszą częścią gogli narciarskich jest ich szybka. Musi ona być wytrzymała, chronić przed szkodliwym promieniowaniem i poprawiać widoczność. Gogle renomowanych producentów takich jak np. POCROSSIGNOL, HEAD czy UVEX wyposażone są z reguły w dwie szybki, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe, a również zapobiega to zaparowaniu soczewki. Wyróżniamy dwa dominujące kształty szybki w goglach – cylindryczne (rys. 1) oraz sferyczne (rys. 2). Pierwsze poprzez zakrzywienie w poziomej płaszczyźnie dają szerokie widzenie peryferyjne. Soczewki sferyczne natomiast zakrzywione są wertykalnie niwelując zniekształcenia i dodatkowo poszerzają pole widzenia narciarza.

Wyróżniamy dwa dominujące kształty szybki w goglach – cylindryczne (rys. 1) oraz sferyczne (rys. 2)
Wszystkie gogle narciarskie w naszej ofercie posiadają filtr UV400

Mówiąc o soczewkach gogli trzeba też wspomnieć o filtrach i powłokach, w które są wyposażone. Wszystkie gogle narciarskie w naszej ofercie posiadają filtr UV400, który w 100% chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC. Istotnym elementem szybek w goglach jest również powłoka najczęściej nazywana przez producentów Anti-Fog. Zapewnia ona ochronę przed nadmiernym parowaniem poprawiając widoczność czyniąc jazdę bezpieczniejszą. Ważna jest także wentylacja gogli, która również zapobiega zaparowaniu soczewek. Wentylacja odbywa się poprzez specjalne otwory w ramce gogli. W niektórych modelach wentylacja może być regulowana.

Powłoka Anti-Fog zapewnia ochronę gogli przed nadmiernym parowaniem
Filtr UV400 w 100% chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC

Na co zwrócić uwagę przy doborze gogli narciarskich dla dziecka?

Dobierając gogle narciarskie dla dziecka należy zwrócić uwagę na ich dopasowanie. Newralgiczne miejsca to skronie, czoło oraz nos. Źle dopasowane gogle najczęściej właśnie w tych obrębach tworzą szczeliny przez które wpada zimne powietrze, cząsteczki lodu i śniegu. Oprawka gogli nie może również uciskać nosa co utrudniałoby swobodne oddychanie. Jeśli uda nam się już znaleźć gogle z pasującą do buzi dziecka ramką należy pamiętać, aby odpowiednio wyregulować pasek, który zakładany jest na kask. Zbyt mocne ściągnięcie go może spowodować wbijanie się ramki w twarz dziecka co może łatwo zniechęcić je do jazdy.

Gogle narciarskie poza ochroną mają również poprawić widoczność poprzez wyostrzenie kontrastu. Bardziej zaawansowane technologicznie gogle posiadają innowacyjne rozwiązania, które taki właśnie efekt zapewniają co ułatwia jazdę i czyni ją bezpieczniejszą. Takie rozwiązanie zastosowały firmy POC wprowadzając serię CLARITY, czy też UVEX stosując powłokę SUPRAVISION

Bardzo ważne są również warunki pogodowe, w jakich będziemy jeździć. O tym, jak dopasować gogle do pogody na stoku przeczytasz w poradniku "Kategorie soczewek w goglach narciarskich".

Wszystko zapamiętaliście?

Słowem podsumowania należy pamiętać, aby idealnie dopasować gogle do kształtu twarzy nie tworząc szczelin, gdyż w innym przypadku nie będą one tak skutecznie chronić przed zagrożeniami. Gogle powinny doskonale współgrać z kaskiem oraz być dopasowane do warunków na stoku. Jeśli jednak w dalszym ciągu masz jakiekolwiek wątpliwości napisz do nas, a my postaramy się je jak najszybciej rozwiązać. Zapraszamy także do naszego sklepu narciarskiego w Krakowie, gdzie nasi doradcy pomogą wybrać odpowiednie gogle dla Waszych dzieci.

Czytaj także ...

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania