Jazda na nartach to doskonała rozrywka, która nie tylko dostarcza mnóstwo frajdy, ale także rozwija  ciało, uczy kultury pracy, a często może przerodzić się w pasję na całe życie. Należy jednak pamiętać, iż sport ten wymaga specjalnego sprzętu, który zapewnia bezpieczeństwo przy wypadkach, które niestety mogą się zdarzyć każdemu. Podstawą bezpieczeństwa każdego narciarza jest wytrzymały i dobrze dopasowany kask. Konstrukcja kasków narciarskich produkowanych przez uznane marki jak Uvex, POC czy Rossignol zapewnia wysoką wytrzymałość i wysoki poziom bezpieczeństwa jednak często wykorzystują one technologie, które jeszcze lepiej zabezpieczają głowę i mózg przed urazami i wstrząsami. W poniższym artykule przedstawimy technologie, które możesz spotkać w kaskach narciarskich oferowanych w naszym sklepie oraz pokażemy dlaczego są one tak istotne.

MIPS

MIPS (Multidirectional Impact Protection System) to innowacyjny system, który zapobiega przed nadmiernymi wstrząsami mózgu, które mogą być efektem mocnego uderzenia w kask narciarski. Posługując się terminologią fachową tzw. uderzenia kątowe, które stanowią zdecydowaną większość podczas wypadków mogą być szczególnie niebezpieczne dla uczestnika wypadku na stoku. Konstrukcja kasku narciarskiego co prawda absorbuje siłę uderzenia jednak nie zawsze zapobiega przed wstrząsami, które przenoszone są bezpośrednio na mózg. Takie wstrząsy mogą powodować zaburzenie pracy tego niezwykle ważnego organu, co może niejednokrotnie nieść ze sobą przykre konsekwencje. System MIPS tworzy ruchoma wkładka umieszczona wewnątrz kasku, która porusza się niezależnie od skorupy podczas uderzenia. Wkładka MIPS sprawia, że głowa narciarza jest niejako odizolowana od skorupy dzięki czemu wstrząsy nie są tak mocno odczuwalne na głowie chroniąc ją i mózg przed zaburzeniami. Schemat działania tego systemu wydaje się więc bardzo prosty przy czym jest niesamowicie skuteczny. Kolejną zaletą systemu MIPS jest fakt, iż jest on bardzo lekki, waży od kilkunastu do kilkudziesięciu gram zależności od przeznaczenia i modelu kasku. Kaski narciarskie z systemem MIPS, które znajdziesz w naszej ofercie to modele POCito Obex MIPS bądź POCito Fornix MIPS

SPIN

Opatentowana przez uznaną szwedzką markę POC technologia POC SPIN (Shearing Pad INside) zapobiega przenoszeniu siły uderzenia na mózg dzięki wykorzystaniu specjalnych żelowych wkładek, który pomagają utrzymać głowę użytkownika we właściwym położeniu nawet podczas uderzenia. Jest to niezwykle istotne gdyż podczas uderzenia jego siła rotacyjna może spowodować wstrząs mózgu. System ma więc podobną rolę co opisywany wcześniej MIPS jednak schemat jego działania jest nieco inny. Wkładki w pewnym sensie pozwalają na ruch kasku względem głowy zapobiegając przenoszeniu się siły uderzenia na mózg. Ponadto wkładki zdecydowanie poprawiają komfort noszenia idealnie dopasowując się do kształtu głowy. Spośród naszej oferty kasków narciarskich dla dzieci i młodzieży system SPIN posiadają kaski m.in. POCito Obex SPIN czy też Skull X SPIN.

Włókna aramidowe

W konstrukcji niektórych kasków narciarskich jak np. POCito Fornix MIPS czy też POCito Skull używa się syntetycznych włókien aramidowych (Aramid Bridges). Najpopularniejszym tworzywem należącym do grupy aramidów jest kevlar, który posiada miano jednego z najbardziej wytrzymałych materiałów znanych człowiekowi. Tę teorię potwierdzać może fakt, iż jest on używany m.in. w produkcji opancerzenia bądź kamizelek kuloodpornych. W kaskach narciarskich włókna aramidowe odpowiadają za jeszcze większą wytrzymałość skorupy oraz umożliwiają lepsze rozproszenie siły uderzenia po całym kasku. Zależnie od modelu kasku włókna mogą być rozmieszczone w najbardziej newralgicznych miejscach bądź tworzyć siatkę na niemalże całej powierzchni skorupy kasku.

RECCO

Recco to zyskujący na popularności system lawinowy. Umożliwia on zlokalizowanie narciarzy, którzy mogliby zostać przysypani śniegiem w wyniku lawiny. System polega na zamontowanie w kasku specjalnych płytek, które nazywane są reflektorami. W momencie kiedy reflektor napotka system nadawany z detektora RECCO, który posiadają służby ratownicze odbija sygnał do detektora informując poszukującego o lokalizacji osoby poszkodowanej. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, którego nie trzeba w żaden sposób uruchamiać, a samą płytkę ciężko zniszczyć. Spośród kasków narciarskich z naszej oferty system RECCO posiadają modele: POCito Fornix czy też POC Artic SL 360. Polski TOPR posiada detektory RECCO już od sezonu 2003/04.

Kolejne rozwiązanie, które dba o nasze bezpieczeństwo nawet w sytuacji gdy poszkodowany jest nieprzytomny. Ten opatentowany przez markę POC przy współpracy z My ICE Info system NFC Medical ID daje możliwość stworzenia swojej „książeczki zdrowia”,

NFC Medical ID

Kolejne rozwiązanie, które dba o nasze bezpieczeństwo nawet w sytuacji gdy poszkodowany jest nieprzytomny. Ten opatentowany przez markę POC przy współpracy z My ICE Info system NFC Medical ID daje możliwość stworzenia swojej „książeczki zdrowia”, która będzie mieściła się w malutkim chipie znajdującym się w kasku. Chip ten jest kompatybilny telefonami posiadającymi system NFC. Na kasku znajdziemy symbol przypominający znak łączności z siecią jaki znamy z telefonów. Oznacza on, iż w tym miejscu znajduje się chip. Przed wyjazdem na stok należy pobrać darmową aplikację twICEme®. Przy jej pomocy zeskanować miejsce na kasku wskazane opisanym wcześniej symbolem. Następnie na ekranie telefonu pojawią się rubryki, w których możemy uzupełnić swoje dane, dane swoich bliskich, nasze dolegliwości, choroby, alergie itd. Jest to szczególnie przydatne dla służb, które udzielają pomocy gdyż same mogą zeskanować chip znajdujący się w kasku i uzyskać najbardziej potrzebne informacje o naszym stanie zdrowia co zdecydowanie ułatwi przeprowadzenie akcji ratowniczej oraz dostosowanie środków pomocy dla poszkodowanego. Umożliwi także szybką weryfikację danych oraz poinformowanie bliskich.

Obserwuj nas i bądź na bieżąco @projektjunior

Czytaj także ...

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania