Kask narciarski dla dzieci, od czego zacząć?

Kask to podstawowy element wyposażenia każdego narciarza. Tak powinno być zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Ilość modeli na rynku może przyprawić o zawrót głowy więc na co właściwie zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, by się nie zgubić? Postaramy się przedstawić jakimi kryteriami należy kierować się przy doborze kasku, aby oszczędzić Wam nieco czasu i nerwów.

Podstawowym kryterium przy kupnie kasku narciarskiego dla dzieci jest dopasowanie rozmiaru. Kask musi być pewnie osadzony na głowie, nie ślizgać się ani nie zsuwać. Aby zmierzyć obwód głowy należy owinąć głowę nad uszami metrem krawieckim i odczytać rozmiar.

Kupno kasku za dużego bądź zbyt ciasnego mija się celem. W takim przypadku kask będzie niewygodny i nie będzie spełniał swojej głównej funkcji, czyli ochrony głowy. Zdecydowana większość kasków w naszej ofercie posiada regulowany rozmiar. Regulacja ma zakres ok. 3-5 cm. Wybierając kask dopasuj rozmiar tak, aby mieścił się w zakresie regulacji np. do obwodu 52 cm idealny będzie kask z regulacją 51-55 cm. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Po pierwsze, dzięki regulacji możemy bardzo precyzyjnie dopasować kask do głowy co zwiększa komfort i bezpieczeństwo. Kolejnym pozytywem płynącym z tego rozwiązania jest dłuższa przydatność kasku, a więc także oszczędność.

Budowa oraz specyfika kasków narciarskich dla dzieci

Mówiąc o kasku narciarskim trzeba też znać podstawowe różnice wśród nich. W przypadku kasków dziecięcych wypada zwrócić uwagę na rozróżnienie na tzw. miękkie oraz twarde uszy. Kaski z pierwszej grupy charakteryzują się materiałowymi nausznikami, które bardzo często można odpiąć od skorupy w cieplejsze dni jak np. kaski Rossignol bądź Uvex. Takie kaski lepiej sprawdzą się u dzieci, które dopiero zaczynają bądź jeżdżą jedynie rekreacyjnie, gdyż zapewniają one większy komfort i wygodę. Kaski narciarskie z twardymi uszami przeznaczone są głównie dla zaawansowanych narciarzy i zawodników, którzy jeżdżą na tyczkach. Nauszniki stanowią całość ze skorupą, ich kształt jest bardziej aerodynamiczny są jednak nieco mniej wygodne.

Istotnym elementem kasku narciarskiego dla dzieci jest jego wentylacja oraz waga. Przepływ powietrza zwiększa komfort oraz higienę jazdy. Wiąże się to z budową kasku. Wyróżniamy dwie podstawowe konstrukcje – In Mold oraz Hardshell .

W pierwszej warstwa wewnętrzna jest bezpośrednio połączona ze skorupą kasku, przez co jest on lżejszy, natomiast w drugiej pomiędzy warstwami są szczeliny dzięki, którym kask jest lepiej wentylowany. Firma POC, która jest jedną z bardziej innowacyjnych w dziedzinie kasków i akcesoriów narciarskich wprowadziła model kasku dziecięcego z regulowaną wentylacją, przez co możemy sami dopasować jej poziom do własnych wymagań.

Kilka praktycznych wskazówek

Na koniec tej części warto wspomnieć o kilku praktycznych poradach. Pamiętajmy, że kaski narciarskie są ocieplane, a ich skorupy nie przepuszczają wody więc czapka zakładana pod kask nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepszym wyjściem będzie odpowiednia kominiarka, która doskonale spełni funkcję higieniczną i poprawi komfort. Warto również zwrócić uwagę czy w zestawie z kaskiem jest klips na gogle. Ten mały element jest bardzo przydatny, gdyż dzięki niemu gogle nie zsuwają się kasku przeszkadza w jeździe. Cenną uwagą jest również dobór kasku wraz z goglami. Te dwa elementy niejako stanowią jedną całość podczas jazdy na nartach. Gogle powinny być tak dopasowane do kasku, aby nie zostawiały szczeliny na czole pomiędzy nimi a kaskiem. Kask narciarski świetnie sprawdzi się również podczas jazdy na łyżwach co warto mieć na uwadze.

Czytaj także ...

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania