Wybór nart dziecięcych nie jest łatwym, jest wiele rodzajów nart i ich długości. Jeśli zadajesz sobie pytanie – które narty będą odpowiednie dla mojego dziecka i które powinienem kupić, zapraszamy do lektury. W tym poradniku pomożemy odpowiedzieć na te pytania oraz wytłumaczymy, na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie nart dziecięcych.

Jak dobrać narty dla początkujących dzieci do nauki jazdy?

Dla najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 6 lat

Dla najmłodszych narciarzy, którzy będą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach, przygotowane są krótkie narty dla początkujących dzieci, które cechują się niską wagą, wysoką elastycznością oraz łatwością prowadzenia. Często bardzo dużą rolę odgrywa również wygląd narty – w przypadku naszej oferty narty dziecięce są zaprojektowane z myślą o najmłodszych i tak samo design jest ku nim kierowany. Aby zapewnić dziecku przyjemną naukę jazdy, na początek powinniśmy wybrać narty, które będą sięgać dziecku mniej więcej do pach – narty krótsze od wzrostu dziecka o około 20-30 cm.

Nie powinno się kupować nart na wyrost, z myślą, że posłużą na dłużej, ponieważ siła jaką dziecko będzie musiało włożyć w manewrowanie, będzie zbyt duża i młody narciarz po prostu się zniechęci.

Dla nieco starszych dzieciaków powyżej 7 roku życia

Dla dzieci, które zaczynają nieco później przygodę z narciarstwem dobór nart nieco się różni. Same narty należeć będą do tej samej kategorii: elastyczne, lekkie narty o kompozytowym rdzeniu. Natomiast dobór ich długości z uwagi na wzrost i wagę juniora nieco się różni. Narty dla początkujących, nieco starszych juniorów powinny być dłuższe niż dla najmłodszych – ich wysokość może sięgać do ramion, a nawet brody, zależnie od wagi i wzrostu juniora. Im większa waga tym narty mogą być nieco dłuższe.

Jak dobrać narty dla dzieci potrafiących już jeździć?

Dla dzieci, które opanowały już podstawy i zaczynają jeździć carvingowo przeznaczone są narty o drewnianym bądź kompozytowym rdzeniu. Drewniany rdzeń i konstrukcja nart jest bardziej wymagająca dla młodego narciarza więc przy wyborze nart z tej kategorii należy pamiętać, iż dziecko musi posiadać już odpowiednie umiejętności. Narty o kompozytowym rdzeniu są łatwiejsze w prowadzeniu i mniej agresywne więc sprawdzą się dla juniorów, którzy mają już za sobą pierwsze zjazdy i opanowały podstawy jednak wciąż potrzebują wiele nauki. Jaka długość nart dla dzieci średnio-zaawansowanych? Narty z tej kategorii dla dzieci, których poziom umiejętności można określić jako średnio-zaawansowany powinny sięgać ust-nosa młodego narciarza tj. ok 10-15 cm mniej od wzrostu. Dla dzieciaków, które jeszcze lepiej radzą sobie na stoku długość ta może być większa nawet sięgając wzrostu juniora. Z uwagi na łatwiejsze prowadzenie dłuższe przy wyborze dłuższych nart warto wybrać te o kompozytowym rdzeniu.

Jak dobrać narty zawodnicze dla młodych narciarzy?

Dla dzieci, które jeżdżą w zawodach narty junior race będą się dzielić na dwie kategorie: slalomowe oraz gigantowe. Cechują się one konstrukcją, która umożliwia osiąganie wysokich prędkości i agresywnego inicjowania zakrętów. Przy wyborze tych nart należy pamiętać, iż są one przeznaczone dla młodych zawodników, którzy posiadają duże umiejętności i doskonale opanowaną jazdę na krawędziach.

Jaka długość nart gigantowych dla dziecka?

Dobór nart gigantowych (GS) dla juniorów jest zależny od wzrostu, wagi i umiejętności narciarza. Powinny być one mniej więcej równe ze wzrostem narciarza. Jednak jeśli dziecko cechuje się trochę większą wagą oraz wysokimi umiejętnościami należy dodać 5 cm do długości nart.

Jaka długość nart slalomowych dla dziecka?

Juniorskie narty slalomowe (SL) powinny sięgać dziecku do okolic brody. Dla juniorów o nieco większej wadze bądź umiejętnościach narty mogą być nieco dłuższe, mniej więcej do nosa młodego narciarza.

Pomoc w wyborze nart dla dziecka

Należy pamiętać, aby nie zawyżać możliwości dziecka, ponieważ źle dobrane narty mogą okazać się zbyt trudne do jazdy, przez co dziecko prędzej zniechęci się do jazdy, a ponadto ciągle kształtujący się organizm może zostać wystawiony na zbyt duże obciążenia powodując urazy!

Właściwe narty można bardzo łatwo znaleźć w naszym sklepie internetowym, wystarczy zastosować się do poradnika, zmierzyć wzrost dziecka i dzięki suwakowi ustawić odpowiadający przedział długości narty, dodatkowo można skorzystać z takich kryteriów jak poziom umiejętności, rodzaj narty oraz marka. Służymy pomocą online, zapraszamy także do naszego sklepu stacjonarnego z nartami dla dzieci w Krakowie.

Obserwuj nas i oznaczaj na zdjęciach @projektjunior

Czytaj także ...

Comments (1)

    • Alicja
    • 2019-12-11 00:11:44
    Świetny poradnik, z jego pomocą wybrałam już narty dla naszych dzieci

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania