Uprawianie wszelkich aktywności sportowych wiąże się z wysiłkiem. Intensywna praca mięśni sprawia, iż temperatura ciała zwiększa się, a organizm próbuje je ochładzać wydzielając pot. Jego nadmiar może jednak mieć negatywny wpływ na poczucie komfortu osoby uprawiającej aktywność. Bielizna termoaktywna stanowi rozwiązanie, które nie tylko pozwoli uporać się z niepożądanymi skutkami pocenia się, a także wspomaga pracę mięśni, zapewnia odpowiednią temperaturę oraz chroni zarówno przed wychłodzeniem jak i przegrzaniem organizmu. W tym artykule postaramy się pokazać na czym polega sposób działania bielizny termoaktywnej, czym różni się od bielizny termicznej, pokazać jak powinna być dopasowana, dlaczego jest tak istotna oraz wskazać jej zalety. Zapraszamy do lektury!

Jak działa bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna najczęściej stworzona jest z materiałów syntetycznych jednak może być wykonana również z tkanin pochodzenia naturalnego np. z włókien drzewa bambusowego jak w przypadku bielizny Viking Fjon. Materiały te cechują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi oraz termoregulacyjnymi. Tkaniny te mogą również zawierać cząsteczki, które gwarantują jeszcze dłuższą świeżość. Doskonałym przykładem jest opatentowany przez X-Bionic materiał SKIN NODOR®. Istotne są również właściwości antystatyczne oraz antyalergiczne materiału, które posiadają np. bielizna Viking Arata. Wracając do istoty właściwości tych tkanin. Fakt, iż są termoaktywne oznacza, iż nie chłoną wilgoci, a odprowadzają jej nadmiar na zewnątrz dbając w ten sposób o higienę, a także zapewniając odpowiednią temperaturę ciała.

Wysokiej klasy bielizny termoaktywne jak modele marki X-Bionic w strefach ciała, które wydzielają najwięcej potu posiadają specjalne technologie 3D, które w tych miejscach działają jeszcze efektywniej. Nadmiar potu w połączeniu z nadmiernym chłodem bądź upałem może spowodować przegrzanie bądź wychłodzenie organizmu. Należy zatem pamiętać, że bielizna termoaktywna sprawdza się zarówno podczas aktywności zimowych jak i letnich. Bielizny termoaktywne mogą się jednak znacznie różnić od siebie ze względu izolację, czyli działanie w określonych temperaturach. Należy pamiętać, iż niektóre aktywności jak np. narciarstwo w wysokich górach gdzie temperatura może przekraczać -20°C może wymagać ubrania cieplejszej bielizny o lepszej izolacji.

W przypadku dziecięcej bielizny termoaktywnej Viking, którą znajdziesz w naszej ofercie stopień izolacji określony jest w levelach, gdzie level I określa lekką, doskonale wentylowaną bieliznę, która najlepiej sprawdzi się w temperaturach powyżej 0°C, level II – to uniwersalna bielizna, w której można uprawiać aktywności w warunkach od -15°C do 15°C, z uwagi na największą uniwersalność  spora ilość modeli juniorskich bielizn termoaktywnych Viking posiada właśnie ten przedział. Level III natomiast to bielizna przeznaczona głównie na temperatury ujemne do nawet -30°C. Patrząc na tę skalę można potwierdzić uniwersalność bielizny termoaktywnej z uwzględnieniem skrajnych temperatur gdzie nie każdy model może się sprawdzić z uwagi na stopień izolacji cieplnej.

Jak powinna być dopasowana bielizna termoaktywna?

Pamiętając, iż główną rolą bielizny termoaktywnej jest odprowadzanie nadmiernej ilości wilgoci na zewnątrz dbając o komfort termiczny i higienę użytkownika należy ją odpowiednio dopasować. Aby spełniała swoją rolę bielizna termoaktywna powinna przylegać do ciała gdyż tylko w ten sposób będzie mogła skutecznie odprowadzać nadmiar potu. Oczywiście każda bielizna ma rozmiar, który określa przede wszystkim do jakiego wzrostu jest dopasowana. W przypadku dziecięcej bielizny Viking są to przedziały już od 116 do 164 cm natomiast juniorska bielizna X-Bionic pasuje na dzieci od 118 do 158 cm.

Istotą dopasowania bielizny termoaktywnej jest również stopień jej kompresji. Mówiąc o kompresji bielizny termoaktywnej określamy sposób w jaki opina ciało. Bielizna o wysokiej kompresji będzie bardzo ciasno opinać mięśnie dzięki czemu będą one lepiej ukrwione i dotlenione zapewniając większą wydajność. Wysoka kompresja wspomaga również regenerację ciała po wysiłku zmniejszając ryzyko zakwaszenia mięśni, co popularnie nazywamy zakwasami. Wysoka kompresja zalecana jest głównie dla osób zawodowo uprawiających sport. Dla dzieci bądź osób uprawiających sport rekreacyjnie poleca się mniejszy poziom kompresji gdyż wtedy bielizna jest po prostu wygodniejsza. Mniejsza kompresja poprawia zatem komfort zmniejszając ryzyko nieprzyjemnych przetarć pozostawiając pełną swobodę ruchów.

Sam krój bielizny również jest bardzo istotny. Bielizny wysokiej jakości takich marek jak Viking oraz X-Bionic, które znajdują się w naszej ofercie cechują się bezszwowym krojem dzięki czemu nie posiadają elementu, który mógłby uwierać bądź nieprzyjemnie wbijać się w ciało.

Czym odzież termoaktywna różni się od odzieży termicznej?

Pojęcia te często używane są naprzemiennie jako synonim, a jest to błąd. Głównym zadaniem odzieży termicznej jest utrzymanie ciepła. Mogą to być np. puchowe kurtki, polarowe bluzy chroniące głównie przed zimnem, wiatrem czy deszczem. Bielizna termoaktywna jak już pisaliśmy na początku tekstu zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w niemalże każdych warunkach odprowadzając na zewnątrz nadmiar potu.

Na koniec spróbujemy krótko podsumować dlaczego bielizna termoaktywna jest tak istotna i jakie są jej zalety:

  • doskonale odprowadza nadmierną wilgoć,
  • pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała,
  • zapewnia pełną swobodę ruchów,
  • można jej używać przez cały rok,
  • stymuluje pracę mięśni,
  • zapobiega przed przegrzaniem bądź wychłodzeniem organizmu,
  • sprawdzi się zarówno u dzieci jak i dorosłych, u amatorów oraz zawodowców.

Obserwuj nas i bądź na bieżąco @projektjunior

Czytaj także ...

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania