Jest wiele typów rowerów, wykonane z różnych materiałów, ramy o różnych kształtach, z różnymi hamulcami czy manetkami od przerzutek. Można naprawdę się pogubić, ale wszystko wytłumaczymy w tym poradniku.

Rama stalowa czy aluminiowa?

Na początku skupimy się na metalu, z którego wykonana jest rama roweru. Najpowszechniejszymi rowerami są rowery stalowe i aluminiowe, ale oprócz nich są też np. z włókna węglowego.
Stal jest bardzo wytrzymałym materiałem i odpornym na pękanie, lecz w porównaniu z aluminium jest niemal dwukrotnie cięższa, ale również o wiele tańsza. Aluminium, mimo że jest trochę mniej odporne na zginanie jest o wiele lepszym wyborem, ponieważ ta różnica nie jest odczuwalna; za to odczuwalna jest różnica w wadze (takie same rowery tylko wykonane ze stali i aluminium mogą ważyć odpowiednio np. 10kg i 6kg). Dla dziecka waga jest bardzo ważna, ponieważ o wiele łatwiej jest panować nad lżejszym rowerem, i przede wszystkim trzeba użyć mniej siły w poruszenie lżejszego roweru, niż takiego, który waży połowę wagi dziecka, a niekiedy więcej (to tak jakby dorosły jeździł na rowerze ważącym 40kg).

Stylowa i wygodna rama gięta czy może sportowa rama MTB?

Tutaj głównie należy się kierować gustem, jedni lubią jeździć z gracją i wyprostowani, inni wolą przyjąć sportową, aerodynamiczną postawę. Dla dzieci będzie podobnie, chociaż głównie o tym decydują rodzice. Dzięki giętej ramie będzie łatwiej wsiadać na rower i z niego schodzić (chociaż czasem mimowolnie dzieci przekładają nogę nad siodełkiem). Jednak mimo wszystko wyprostowana pozycja nie sprzyja nauce jazdy, ponieważ ciężej jest zapanować nad rowerem. Rama prosta, jak w rowerach MTB jest bardziej ergonomiczna, i dodaje sportowego charakteru rowerzyście. Na rowerze MTB czy hybrydowym pozycja jest bardziej naturalna i jazda jest wygodniejsza dla jadącego.

Kontra/torpedo czy hamulec ręczny?

Zdecydowanie hamulec ręczny! Jest kilka powodów, dla których hamulec ręczny jest o wiele lepszy od kontry/torpedo. Przede wszystkim każdy dorosły rower posiada hamulec ręczny, więc dziecko od młodości uczy się 'dorosłego' hamulca. Ponadto przy nauce jazdy lub przy doskonaleniu tej umiejętności, może się zdarzyć zakręcić pedałem w drugą stronę; przy kontrze/torpedo skutkuje to zahamowaniem, i jeśli dziecko w porę nie zareaguję taki manewr może skończyć się wywrotką. Przy hamulcu ręcznym nawet taka mała pomyłka za skutkuje tylko obróceniem pedałów do tyłu – bez żadnych konsekwencji.

Manetki cynglowe czy obrotowe?

Gdy trzeba wybrać rower z przerzutkami, do wyboru są dwa rodzaje manetek – cynglowe i obrotowe. Cynglowe tzn. aby zmienić bieg, trzeba nacisnąć jedną z dwóch dźwigni na kierownicy. Manetka obrotowa – w uchwycie jest część, którą obraca się w górę lub w dół, aby zmienić bieg.
Ciężko powiedzieć który rodzaj manetki jest lepszy; oba są dobre i pozwalają w łatwy sposób zmienić bieg i jest kwestią preferencji, która jest dla kogoś lepsza.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania