Gdy rower jest już gotowy do jazdy, trzeba jeszcze przygotować naszego małego rowerzystę. Przede wszystkim jako rodzic trzeba zachęcać dziecko i cierpliwie podchodzić do tej sprawy. Na początku pomocny może okazać się kijek do prowadzenia, dziecko może swobodnie uczyć się jechać pod nadzorem rodzica, który prowadzi rower. Jest również opcja zamontowania kółek bocznych, jednak nie są one tak efektywne, jak kijek; lub w przypadku dzieci, które jeździły wcześniej na biegówce, nauka bez żadnych pomocy. Jednak sekret skutecznej i szybkiej nauki jazdy zdradzimy później.

Od czego zacząć

Pierwszym punktem nauki jest nauczenie dziecka noszenia kasku, tak aby miało nawyk: idę na rower to zakładam kask. Kask jest podstawą bezpieczeństwa, ponieważ nawet doświadczeni rowerzyści doznają upadków, a co dopiero dzieci, które dopiero poznają rower. Ochrona głowy jest bardzo bardzo ważna dla zdrowia i życia KAŻDEGO rowerzysty. Tak samo rodzic, jadąc na przejażdżkę z dzieckiem powinien dawać dobry przykład i również nosić kask.
Gdy już kask jest założony na głowę, najlepiej jest pokazać dziecku jak trzeba pedałować, niech dziecko stanie przy rowerze, a rodzic zademonstruje. Można podnieść tyle koło i pokazać; jeśli obraca się pedały do przodu to koło się kręci; w przypadku roweru z wolnobiegiem, jeśli obraca się pedały do tyłu to nie dzieje się nic; w przypadku roweru z torpedo/kontrą należy wytłumaczyć dziecku, że pedałując do tyłu uruchamiamy hamulec.
Sadzamy dziecko na siodełku, to jest moment na regulację wysokości siodełka. Jeśli dziecko miało doświadczenie na rowerku biegowym, wystarczy, że do ziemi będzie dosięgało tylko palcami; jeśli rower to nowa przygoda to najlepiej, aby dziecko miało całe stopy na ziemi.
Teraz chwilka na zapoznanie się z rowerem iiiii...

Jak nauczyć dziecko jeździć

Nauczyć dziecko jeździć na rowerze można na kilka sposobów. Przedstawimy je w kolejności od najmniej efektywnych do najlepszych.
Jednym z najmniej efektywnych sposobów, jest nauka z bocznymi kółkami. Jest to bardzo asekuracyjny i bezpieczny sposób, lecz dziecko będzie na nim uczyło się bardzo długo, ponieważ nie będzie chciało tak szybko zrezygnować z bezpiecznych kółek.
Podobnym do kółek, lecz trochę skuteczniejszym jest kijek do prowadzenia. Tutaj asekuracją jest rodzic, który prowadzi rower na kijku. Tutaj dziecko nauczy się trzymać samodzielnie równowagę szybciej niż przy bocznych kółkach, ale...
Najlepszym sposobem jest 'rzucenie' dziecka na głęboką wodę. Super opcją jest znaleźć lekki zjazd, pewnie niektórzy rodzice teraz otwierają szeroko oczy, ale tak, najlepszym sposobem jest puszczenie dziecka z lekkiej górki. Najpierw wystarczy sam zjazd bez próby pedałowania, po to by dziecko poczuło rower. Zależnie od umiejętności i sprytu dziecka, może być kilka takich zjazdów, może dziecko załapie i będzie próbowało pedałować już przy pierwszym. Jest to zdecydowanie najlepszy i najszybszy sposób na nauczenie dziecka jazdy na rowerze.
Gdy dziecko już zacznie łapać jak to działa, frajdzie nie będzie końca!

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Serwis www.projektjunior.pl używa plików cookies.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.