Kupując pierwszy rower dla dziecka, dajemy początek wspaniałej przygodzie, która może towarzyszyć naszemu maluchowi przez całe jego życie. Niezwykle istotne jest tutaj dopasowanie zarówno tego pierwszego, jak i każdego kolejnego jednośladu do możliwości i umiejętności naszej pociechy.
W innym wypadku możemy na długo zniechęcić dziecko do jazdy na rowerze, czego z pewnością nie chcemy zrobić! Jak się przed tym ustrzec i jak dobrać rower idealnie? Podstawą jest tutaj dopasowanie rodzaju i wielkości roweru do jego wieku, wzrostu – w tym niezwykle istotna jest wysokość kroku mierzona po wewnętrznej stronie uda oraz indywidualnych predyspozycji fizycznych malucha.

Rowery dla dzieci – na czym polega ich dopasowanie?
Niezwykle ważnym warunkiem przy wyborze roweru dla dziecka jest dopilnowanie tego, aby jego konstrukcja umożliwiała maluchowi swobodne dotykanie podłoża częścią stopy z poziomu siodełka. Kształt i wielkość ramy musi umożliwiać również bezpieczny zeskok, w razie awaryjnych sytuacji, a także bezproblemowe zachowanie wyprostowanej sylwetki w trakcie jazdy. Kierownica natomiast powinna znajdować się w odległości pozwalającej na łatwe i wygodne manewrowanie rowerem.

Ogromne znaczenie ma waga roweru. W ofercie posiadamy same lekkie rowery, głównie Squish. Rower dla dziecka powinien być lekki, przekłada się to na naukę jazdy, a także odczucia. Na ciężkim rowerze gorzej utrzymać równowagę, przez co zadanie jest utrudnione. Dodatkowo czasem rower trzeba podnieść lub przenieść nad przeszkodą – tutaj niska waga znów jest dodatkowym atutem. Aby zobrazować znaczenie wagi, idealnym przykładem jest porównanie wagi rowerzysty oraz roweru; gdy rower waży np. 10kg a dziecko 20kg, to tak jakby osoba dorosła jeździła na rowerze ważącym 30-40kg. Niestety ciągle większość rowerów dziecięcych jest produkowana z ciężkiej stali. Aluminium jest o wiele lżejsze, przez co waga roweru zostaje zredukowana do przystępnych wartości.

Wszystko to wydaje się dość skomplikowane, kiedy nie możemy przymierzyć malucha do konkretnego roweru. Wybór ułatwić może poniższa, przykładowa specyfikacja obejmująca rozmiary kół i ram rowerów dziecięcych, dopasowanych do wieku oraz wzrostu dziecka:

  • wiek od 3 do 6 lat (95-112 cm wzrostu) – rowerki z mechanizmem pedałowym o kołach 14-18 cali i wielkości ramy od 9 do 9,5 cali
  • wiek 6-8 lat (110-120 cm wzrostu) rowerki z mechanizmem pedałowym o kołach 20 cali i wielkości ramy od 10 do 11 cali
  • wiek 8-12 lat (120-145 cm wzrostu) rowerki z mechanizmem pedałowym o kołach 24 cali i wielkości ramy 12 cali
  • wiek od 9 lat (wzrost powyżej 145 cm) rowerki z mechanizmem pedałowym o kołach 26 cali i wielkości ramy od 13 do 15 cali

Innym również sprawdzonym sposobem dopasowania roweru do wzrostu dziecka, jest zmierzenie długości wewnętrznej nóżki dziecka. Jest to bardzo prosty sposób. Aby dokonać pomiaru, należy użyć książki, zeszytu lub podobnego przedmiotu, ustawić dziecko pod  ścianą, a następnie książkę wsunąć między nogi dziecka i podnieść aż do kroku. Wtedy już wystarczy tylko zmierzyć przy pomocy metra wysokość od podłogi do grzbietu książki.

Mamy już długość wewnętrzną nóżki, teraz trzeba znaleźć odpowiedni rozmiar roweru. Tutaj trzeba zagłębić się w specyfikację rowerów i odszukać minimalną wysokość siodełka. Wszystkie potrzebne wymiary oraz cała specyfikacja każdego roweru jest podana przy każdym rowerze. Należy porównać minimalną wysokość siodełka ze zmierzoną długością nóżki dziecka. Jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć na rowerze z pedałami, trzeba dodać około 3cm zapasu, np. jeśli długość wewnętrzna nóżki wynosi 46cm, to odpowiednim rozmiarem będzie rower z siodełkiem na minimalnym poziomie nie większym niż 43cm.

Jeśli dziecko ma już doświadczenie i potrafi jeździć z pedałkami, zapas może wynosić około 1cm.

Odradzamy kupowanie roweru na wyrost, ponieważ zbyt duży rower nie będzie przynosił oczekiwanych rezultatów i dziecko zrazi się do jazdy, zamiast się do niej przekonać.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania