Ważnym pytaniem, które na pewno zadaje sobie każdy rodzic, jest: kiedy moje dziecko powinno zacząć naukę jazdy na rowerze z pedałami?
Otóż nie ma sztywnej reguły co do tego. Jest to kwestia bardzo indywidualna; bardzo dużo zależy od samego dziecka, trochę od ambicji rodziców. Dużo też zależy od tego, czy dziecko jeździło na rowerku biegowym, czy od razu pierwszym rowerem jest rower z pedałami?

Rower z pedałami po biegówce

Przesiadka na rower z pedałami jest o wiele łatwiejsza, gdy dziecko jeździło na rowerku biegowym. Podczas jazdy na biegówce dziecko uczy się jak siedzieć na rowerze, ogólnego zamysłu jazdy na rowerze, a przede wszystkim ćwiczy zmysł równowagi. Czynnikiem, którym należy się kierować, kiedy dziecko ma zacząć jeździć na rowerze z pedałami, to to jak czuje się na biegówce. Ogólnie rzecz ujmując, im dziecko ma większe doświadczenie na biegówce, tym lepiej. Nie należy śpieszyć się z przesiadką; jeśli dziecko czerpie dużą radość z jazdy i biegówka nie jest jeszcze za mała, to nie ma potrzeby myśleć jeszcze o zmianie roweru. Zatem przejście wypada mniej więcej w okolicach 4-5 roku życia. Jeśli chodzi o wielkość roweru, wysokość siodełka powinna być około 2-3cm mniejsza niż długość wewnętrzna nóżki dziecka.

Rower z pedałami jako pierwszy rower

Natomiast jeśli rower z pedałami jest pierwszym pojazdem Twojego dziecka, to na samym początku dobrym wyborem będzie rower z kółkami bocznymi. Przede wszystkim pomagają one oswoić się z rowerem. Dziecko na początku może skupić się na nauce pedałowania, na załapaniu jak na rowerze siedzieć, jak skręcać. Dopiero po pewnym czasie gdy pedałowanie już będzie opanowane, można odkręcić kółka boczne i uczyć równowagi. Jeśli strach przed samodzielną jazdą jest jeszcze zbyt duży można użyć kijka do prowadzenia.

Wspomagacze nauki jazdy

To ile dziecko będzie się przyzwyczajać do roweru, jest kwestią bardzo indywidualną i dużo zależy od dziecka. Niektóre dzieci mogą się nauczyć jeździć po nawet paru godzinach, inne po paru dniach. Do nauki jazdy rodzice często decydują się na wspomagacze. Pierwszym z nich są kółka boczne. Są one pomocne, ponieważ utrzymują równowagę, i dziecko nie musi o nią walczyć. Jednak kółka polecamy przede wszystkim dla dzieci, które nigdy wcześniej nie jeździły na rowerze, ze względu na to, że muszą dopiero poznać rower. Gdy dziecko jeździło na biegówce, odradzamy kółek bocznych, ponieważ jest to krok wstecz; dziecko nie musi trzymać równowagi, której nauczyło się na biegówce, ponieważ robią to za nie kółka. Jest to krok wstecz w nauce.
Jednak lepszym rozwiązaniem od kółek bocznych jest kijek do prowadzenia. Nie podaje on dziecku wszystkiego jak na tacy, lecz wymaga trochę więcej. Wymaga to również zaangażowania rodzica, który musi dziecko prowadzić i pomagać utrzymać równowagę. Kijek ma przewagę nad kółkami, ponieważ przy nim dziecko o wiele szybciej nauczy się jeździć samodzielnie, co również na pewno w gronie rówieśników będzie powodem do dumy.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania