Pomiar długości nóżki jest bardzo ważny podczas dobierania jeździka, rowerka biegowego lub roweru dziecięcego. Sam wiek to zdecydowanie za mało, gdyż każde dziecko różni się od siebie, a zwykły pomiar wzrostu, może nie wystarczyć podczas wyboru odpowiedniego pojazdu dla dziecka. Na szczęście, wykonanie takiego pomiaru jest bardzo proste i można go wykonać w ciągu 5 min.

Do wykonania pomiaru potrzebne nam będzie książka oraz metrówka Pomiaru dokonujemy w butach, których maluch będzie używał podczas jazdy oraz w pieluszce, jeżeli dziecko jeszcze jej używa. Teraz wystarczy, by dziecko stanęło na jakieś równej powierzchni plecami do ściany i z książką między nogami. Należy pamiętać, by maluch miał wyprostowane nóżki podczas dokonywania pomiaru. Teraz wystarczy zmierzyć odległość od ziemi do górnej krawędzi książki.

Taki pomiar wystarczy w dobraniu odpowiedniego pojazdu dla smyka. Podczas wyboru jeździka lub rowerku biegowego powinniśmy mieć na uwadze, że nogi dziecka muszą być trochę ugięte, tak aby maluch mógł swobodnie się odpychać. Najlepiej będzie wybrać rowerek biegowy lub jeździk, którego siedzisko w najniższej pozycji będzie ok. 1-2 cm niższe niż dokonany przez nas pomiar. W wypadku rowerów dziecięcych sprawa ma się odwrotnie, wystarczające jest, gdy dziecko będzie w stanie dotykać palcami ziemi podczas siedzenia na rowerze.