Wybór odpowiedniego modelu roweru dla dziecka przy tak dużej ofercie może przyprawić o ból głowy. Jednak różnica pomiędzy tanimi, marketowymi, a wysokiej jakości, lekkimi rowerami jest kolosalna i ma to bardzo duży wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Ten wpis chcemy poświęcić przybliżeniu wspomnianych różnic, opisaniu wad i zalet rowerów dziecięcych oraz praktycznym rozwiązaniom, które modele z naszej oferty są wyposażone. Chcemy również pokazać Wam jak istotny jest wybór wysokiej jakości pierwszego roweru dla dziecka.

Jak istotna jest waga roweru?

Waga roweru ma duży wpływ na łatwość poruszania się na nim. Lekki rower dla dziecka ułatwia utrzymanie równowagi oraz kontrolę nad rowerem. Waga roweru powinna być na takim poziomie aby dziecko bez problemu mogło prowadzić rower, podnosić go oraz ruszać i rozpędzać. Niska waga roweru jest szczególnie ważna w przypadku rowerów na których dzieci dopiero uczą się jazdy i doskonalą swoje umiejętności.

Wysokiej jakości rowery dziecięce posiadają aluminiowe, cieniowane ramy oraz lekkie obręcze kół, które zdecydowanie obniżają ich wagę.  Dla przykładu najlżejsze rowery dostępne na rynku np. Woom 2 lub Squish 14 ważą nieco ponad 5 kg. Na rynku można znaleźć rowery o tym samym rozmiarze kół ważące nawet powyżej 8-10kg! Często niskiej jakości, ciężki rower waży ponad połowę wagi dziecka, co może - nawet mimo największych chęci młodego rowerzysty uniemożliwić mu rozpędzenie oraz kontrolę roweru, nie mówiąc już o podjechaniu pod delikatne wzniesienie. Waga roweru wpływa zatem na wygodę, bezpieczeństwo oraz kontrolę jazdy. Lekkie rowery sprawiają, iż jazda bądź nauka jazdy na rowerze jest znacznie przyjemniejsza oraz zdecydowanie łatwiejsza dla dziecka.

Rozmiar roweru dobrany do wzrostu

Dobrze dobrany rozmiar roweru dla dziecka ma niesamowity wpływ na naukę jazdy, a także bezpieczeństwo, wygodę i frajdę z jazdy na rowerze. Pamiętajmy ze rower dla dziecka nie może być wybrany z zapasem aby starczył na dłużej. Rower należy dobierać do wzrostu dziecka oraz jego umiejętności. Bez odpowiedniej kontroli i komfortu jazda nie będzie niczym przyjemnym ani bezpiecznym.

Ergonomiczna konstrukcja – co ją wyróżnia?

    Idealne dopasowanie roweru do dziecięcej budowy działa jest niezwykle istotne dla komfortu, bezpieczeństwa oraz zachowania prawidłowej sylwetki podczas jazdy. Podstawą każdego roweru jest jego rama, której profil nie jest obojętny. W wysokiej klasy rowerach dziecięcych jak rama skonstruowana jest w ten sposób, aby obniżyć środek ciężkości poprzez obniżenie pozycji malucha. Sprawia to, iż dziecko czuje się pewniej, a kontrola roweru jest znacznie łatwiejsza i nie wymaga nadmiernego wysiłku. Bardzo ważny jest również siodełko, które powinno być odpowiednio wyprofilowane, miękkie i dopasowane do dziecięcej anatomii. Istotne również, aby siodełko oraz kierownica były regulowane. Jest to bardzo przydatne ponieważ pozwala dopasować rower do wymagań i parametrów każdego dziecka. Na komfort i bezpieczeństwo jazdy mają również wpływ odpowiednio skrócone ramiona korby oraz pomniejszony cały układ napędowy. Ułatwia to rozpędzenie roweru, a także powoduje, iż pozycja dziecka na rowerze jest prawidłowa.

Co daje dopasowany do dzieci osprzęt roweru?

    Aby umożliwić bezpieczną i wygodną jazdę, która nie wymaga nadmiernego wysiłku malucha niezbędny jest dopasowany, precyzyjny osprzęt. Jednym z jego ważniejszych elementów jest napęd, który odpowiada za płynną i lekką jazdę. W wysokiej jakości rowerach jak np. Squish bądź Woom mechanizm korbowy w tym ramiona korby zostały specjalnie pomniejszone dopasowując się do długości nóżek dziecka. Ponadto umożliwia to łatwe rozpędzenie roweru. W rowerach z niżej półki dziecko musi często włożyć bardzo dużo siły, aby nadać rowerowi właściwą prędkość, a to może zniechęcić dzieci do dalszej jazdy.

    Bardzo ważnym elementem roweru są również hamulce. Obecnie w większości wysokiej jakości rowerów dziecięcych stosowane są hamulce typu V-brake bądź tarczowe w większych modelach, które są precyzyjne i pozwalają na dostosowanie tempa hamowania do sytuacji. Zdecydowanie odchodzi się już od hamulca w korbie tzw. kontra. Takie rozwiązanie wydłuża sam moment hamowania, a także utrudnia dozowanie siły hamowania. Ponadto kontra uniemożliwia wygodne ułożenie pedałów przy ruszaniu, aby je ułożyć pod preferowaną nogę trzeba zejść z roweru, obrócić korbę i ponownie usiąść – w porównaniu do wygodnego wolnobiegu jest to bardzo czasochłonne. W rowerach dziecięcych warto zwrócić uwagę na klamki hamulcowe i możliwość ich wyregulowania. Może to być istotne jeśli maluch jej nie dosięga i nie może bezpiecznie zahamować

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Uwaga! W Wielką Sobotę 30 marca nasz sklep będzie nieczynny!
Uwaga! W Wielką Sobotę 30 marca nasz sklep będzie nieczynny!