Pierwszy rowerek biegowy

Każdy rodzic przed kupnem rowerku biegowego staje przed dylematem czy kupić rowerek biegowy dla swojego dziecka z hamulcem czy też bez. Jeżeli dziecko dopiero zaczyna przygodę z rowerkiem biegowym, czyli ma około 2 lat lub jest to jego pierwszy pojazd, to hamulec będzie dla niego bardziej dodatkiem lub gadżetem, niż przydatnym mechanizmem. W początkowej fazie nauki dziecko bardziej chodzi z rowerkiem biegowym między nogami niż na nim jeździ, dlatego na początku hamulec jest zupełnie bezużyteczny. Ponadto jazda na rowerku to zupełna nowość dla dziecka, które ma do „ogarnięcia” kilka rzeczy, takich jak odpychanie, próba utrzymania równowagi czy kierowanie, w 100% absorbują uwagę dziecka. Również prędkości rozwijane przez początkujących rowerzystów nie wymagają zastosowania hamulca. Podczas nauki jazdy na rowerku biegowym głównym hamulcem używanym przez dzieci są po prostu ich nogi.

Rowerek biegowy dla starszaka

Dzieci od około 3 roku życia oraz te, które już zapoznały się ze swoim rowerkiem biegowym i czują się na nim pewnie, rozwijają coraz większe prędkości oraz dobrze opanowały na nim jazdę są odpowiednimi kandydatami do rozpoczęcia używania hamulca. Rączki dziecka są już wystarczająco silne by nacisnąć dźwignię hamulca. Dziecko ma również czas żeby nauczyć się korzystać z hamulca w sposób naturalny, nie odciągając swojej uwagi od jazdy.

Jaki rowerek biegowy wybrać

Reasumując dla malucha, który dopiero co rozpoczyna jazdę na rowerku biegowym hamulec nie jest potrzebny, a jeśli jest on zamontowany to na 99% nie będzie on wykorzystywany w początkowej fazie użytkowania rowerka. Natomiast jeśli mamy nieco starsze dziecko w wieku około 3 lat lub więcej, to śmiało możemy się pokusić o rowerek biegowy z hamulcem, co doda kolejny element opanowany przez naszą pociechę podczas jazdy rowerem. Ułatwi to również przejście z rowerku biegowego na rower z pedałami.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania