Jednym z podstawowych czynników umożliwiających komfortową i bezpieczną jazdę na rowerku biegowym jest odpowiednie ustawienie wysokości siodełka i kierownicy.

Właściwe ustawienie siodełka w rowerkach biegowych i jeździkach
Siodełko rowerku biegowego lub jeździka powinno być ustawione na takiej wysokości, aby dziecko siadając na nim swobodnie dostawało nogami do podłoża. Nogi dziecka powinny być lekko ugięte w kolanach, tak by nasza pociecha mogła odpychać się całą stopą, zaczynając od pięty. Pozwala to zmaksymalizować siłę odepchnięcia i płynność ruchu. Regulacja wysokości siedziska w rowerkach biegowych oraz jeździkach wykonanych z metalu najczęściej jest płynna co pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie wysokości siodełka, natomiast w biegówkach drewnianych przeważnie jest ona stopniowa.

Właściwe ustawienie kierownicy w rowerkach biegowych i jeździkach
Z kolei wysokość kierownicy w rowerku biegowym lub jeździku, powinna być ustawiona w taki sposób, by dziecko mogło ją komfortowo trzymać przy lekko zgiętych ramionach i jednocześnie siedziało w pozycji wyprostowanej. Takie ustawienie kierownicy powoduje to, że dziecko swobodnie widzi otoczenie i jest w stanie z wyprzedzeniem reagować na pojawiające się zagrożenia. Zbyt nisko ustawiona kierownica spowoduję, iż wzrok dziecka będzie skierowany w dół co z kolei będzie wymagało od niego podniesienia głowy w celu obserwacji otoczenia, i straty czasu w przypadku wymagającym reakcji. Ponadto zbyt pochylona do przodu sylwetka zmniejsza stabilność podczas jazdy. Dodatkowo ciągłe pochylanie nisko głowy, powoduje szybkie męczenie się mięśni szyi. Płynna regulacja kierownicy stosowana w rowerkach biegowych i jeździkach, chroni przed złym ustawieniem wysokości kierownicy dla dziecka.  

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania