Kendama – jak, po co i dla kogo?
Kendama to japońska zabawka, która istnieje już od setek lat. a w ostatnich czasach zyskała dużą popularność na całym świecie. Gra wydaje się na pozór dość prosta jednak po krótkim zaznajomieniu się z kendamą ten pogląd ulega zmianie. Wykonywanie tricków i rozmaitych ewolucji na kendamie wymaga niezwykle dobrej zręczności, koordynacji, sprytu i cierpliowści. Kendama jest zabawką zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Gra jest bardzo wciągająca, nie posiada praktycznie żadnych ograniczeń i daje naprawdę mnóstwo frajdy. Organizowane są również zawody i konkursy na wszystkich szczeblach: od kameralnych, regionalnych pojedynków, po oficjalną rywalizację na Mistrzostwach Świata czy Europy.

Budowa tradycyjnej kendamy

Tradycyjna kendama zbudowana jest ze specjalnie wyprofilowanego drewnianego trzonka zwanego kenem oraz kuli z otworem nazywanej tamą. Tama oraz ken połączone są sznurkiem zakończonym koralikiem bądź specjalnym łożyskiem zależnie od modelu. Ken przypominający nieco młotek składa się z kilku elementów, z których każdy ma swoją nazwę. Element poprzeczny kena nosi nazwę sarado. Na obu jego końcach znajdują się dwa wgłębienia - miseczki nazywane kolejno ze względu na różniące je wielkości big cup oraz small cup. Ken zakończony jest smukłym szpikulcem nazywanym spike'm. Jest on tak wyprofilowany, aby umożliwiał nabicie na niego otworu w tamie. Na spodzie kena znajduje się jeszcze jedno wgłębienie nazywane base cup'em.

Specyfika i różnice w modelach kendam

Poszczególne modele kendamy różnią się od siebie gatunkiem drewna, z którego są wykonane, rodzajem malowania kena, a także nieco kształtem. Kendamy są najczęściej wykonane z drewna bukowego oraz klonowego, a czasem również z wiśni czy brzozy. Te gatunki gwarantują doskonałą wytrzymałość, żywotność zabawki, a także zapobiegają tzw. chipsowaniu czyli tworzeniu się odprysków. Kendamy są również malowane różnymi farbami, które mają znaczący wpływ na wykonywanie tricków. Istnieją specjalne farby, które sprawiają, iż tama jest bardziej śliska bądź ma lepszą przyczepność. Dla przykładu jedną z bazowych farb kendam Krom jest farba rubber, która znacznie poprawia przyczepność kulki do trzonka podczas wykonywania różnych tricków. Kolejną rzeczą, która odróżnia od siebie poszczególne modele kendam jest ich kształt. Te nie są bardzo zróżnicowane jednak patrząc na to jak istotna przy wykonywaniu rozmaitych ewolucji jest precyzja ma bardzo duże znaczenie. W niektórzych modelach kendam jak np. Kendama Krom NOIA czy Krom Slaydawg w base cup'ie znajdziemy nieco głębsze wgłębienie nazywane warp hole, które sprawia, iż ken jest jeszcze lżejszy i lepiej wyważony. Inną różnicą może być wielkość kena jak np. w modelach Krom Strogo 1%.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania